טיולי בלה בלה

לנסוע לאן שבאמת טוב

מה ההבדל בין חברת בניה לחברה יזמית?

עד שנות התשעים רוב קבלנים במדינת ישראל היו גם היזמים, הם היו אחראים על מציאת השטח וביצוע סקירה שלו אם הוא בכלל שווה את הבניה וגם את הבניה עצמה, החל מפועלים כלים חומרים וכו. אך עם השנים וריבוי הכלים שהתווספו אל עולם הבניה, נשחקו הקבלנים תחת כל הכובעים שלבשו והחלו אט אט לאבד את הכוח הכלכלי שלהם אל מול השחקניות הגדולות יותר. כך בתוך הריק הזה נוצרו היזמים שחלק מהם היו קבלנים לשעבר וחלק מהם אנשים בעלי ממון אשר משקיעים את הכסף שלהם ביזמות נדלנית. במאמר הבא ננסה לעשות קצת יותר סדר בין השתיים. אז מה ההבדל בין חברת בנייה לחברה יזמית?

יזמים

תחשבו על יזם על מישהו שמחפש להשקיע במניה, לרוב הוא יצא ללמוד את הדברים ירכוש את הכלים את הידע ואת הכסף להשקעה. כך כמעט בכל שוק אליו תרצו להכנס ולהשקיע בו הדבר נכון גם ליזמים. מכיוון שיזמות נדלנית כוללת בתוכה ניהול פרויקטים אל מול קבלני בניה, קבלני משנה, יח"צ, אישורי בניה ועוד.  בעצם מה שהיזם עושה הוא בעצם קונה את השטח ואחראי על הפיתוח שלו, הדבר לא מצריך ממנו דבר מלבד השכרה של הגופים האחראים להקמת הנכס, החל מהאדריכל ועד לקבלני הבניה שיתנו לו את המענה הפיזי.

חברת בניה

ישנם לא מעט חברות בניה המתמזגות אל תוך חברות יזמות ויזמים, אך עדיין ההבדל בין השתיים הוא שונה. כך שחברת בניה תדע לתת את כל המענה ולעיתים גם בתחום האדריכלי ולא רק ההנדסי, אך עיקר ההתעסקות של חברת הבניה היא הקמת הנכס, לעיתים מהשלד ועד לחיפויים ולעיתים תחלק את העבודה תחת קבלן משנה. כל אלו בעצם משאירים את הפרויקט כמעט כולו תלוי בחברת הבניה כמו לדוגמא דירות למכירה של יוסי אברהמי שהן דירות שנקנות מחברת בניה למעשה, בפרויקט שבו הייזום יכול להיות שלה או של חברה אחרת.

סיכום

עד קרוב לשלושים שנה יזמים וקבלנים היו ישות אחת, אך עם השנים גברו יזמי הנדלן שונים שהוקמו חברות יזמות רבות. כיום ההבדל בין השתיים הוא תהומי, כמובן שכאשר תיגשו לבצע עסקה מזים זכרו לבדוק את הניסיון במבנים קודמים, את ההון העצמי ואת הרקע הבנקאי.

אם תרצו גם לבדוק אחר חברת הבניה, תוכלו לעשות בעזרת תעודת רישיון של בוגר קורס קבלנים ובעל ניסיון של חמש שנים.

סגור לתגובות.