טיולי בלה בלה

לנסוע לאן שבאמת טוב

תמונת התעסוקה לאחר הסגר השני

בזמן שכולם מדברים האם יחזרו חנויות הרחוב בקרוב או לא נראה כי המשק מתחיל להתייצב על אזור המיליון מובטלים לאחר הסגר השני. בסגר הראשון מרבית מי שנפגע היו אנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך יותר – אוכלוסיות של חרדים, ערבים בדגש על נשים ערביות ועובדים ללא תואר אקדמאי. נראה שגם הסגר השני פוגע באותן אוכלוסיות עם דגש על נשים (אלו שלא נפגעו כבר) וצעירים. בדומה לסגר הקודם גם הפעם הערים המובילות הן אילת שהושבתה כמעט לחלוטין וכרגע יש רעיון לקדם אותה כאי ירוק לצד ים המלח (שזו נקודה משמעותית שלא ברור איך תיושם – הרי תיירי פנים וחוץ לא בהכרח ינחתו רק בשדה התעופה רמון אלא יכולים להגיע ברכבים ולהיות במגע עם חולי קורונה בדרך) ובית"ר עילית שהיא כמובן יישוב חרדי.

אבטלה
אבטלה

בשונה מהסגר הראשון, השני הגיע אל משק מקרטע שנמצא במצב מורכב ומנסה למצוא את דרכו ולשרוד. עיר נוספת שמככבת בראש הטבלה היא מודיעין עילית שהיא גם עיר חרדית. בערים החרדיות אחד המעסיקים העיקריים היא מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית. כשמערכות החינוך מושבתות אז אחוז האבטלה או אי התעסוק עולה בצורה משמעותית. ערים נוספות שנפגעו בצורה מהותית שחלקן היו בין הערים שנמצאו בפריחה או התפתחות יפה בשנים האחרונות – חולון, קריית גת, ראש העין, חדרה, באר שבע ובת ים.
מידע על דרישה תעסוקתית בראש העין – https://www.sahbak.co.il/page/jobs-in-rosh-haayin
מידע על דרישה תעסוקתית בבאר שבע – https://www.taasuka.gov.il/he/About/EmploymentOffices/pages/beersheva.aspx
מידע על דרישה תעסוקתית בחולון – https://www.holon.muni.il/CityHall/Bids/Lists/List/CustomDispForm.aspx?ID=318

כאמור בשני הסגרים נפגעו אוכלוסיות דומות אך התוספת בסגר השני הוא בקרב צעירים עד גיל 34 בדגש על צעירים עד גיל 24 שייתכן והמתינו עם שינוי העבודה או העדיפו לנסות לחזור לעבודתם הקודמת אך הבינו שסופית אבדה התקווה לכך ופנו ללשכת התעסוקה. גם שיעור החזרה לעבודה בין הסגרים היה נמוך משמעותית אצל הצעירים לעומת קבוצות גיל מבוגרות יותר. גם הפער המגדרי גדל כשהרבה יותר נרשמים נרשמו בלשכת התעסוקה לעומת גברים בעקבות הסגר השני לעומת הראשון. נראה כי הסיבה לכך היא שבגל השני יש פחות חל"תניקים שהיו בעיקר גברים בסבב הראשון. סיבה נוספת היא העובדה שהמערכות שהושבתו בסגר השני הן החינוך והשירותים שמאופיינות בקהל נשי יותר.

סגור לתגובות.