טיולי בלה בלה

לנסוע לאן שבאמת טוב

מזג האוויר השתגע?

צונאמי שוטף את סרילנקה – מזג האוויר השתגע! הוריקנים משתוללים בפלורידה – מזג האוויר השתגע! הטמפרטורה עולה לשחקים, 49.9° בסדום – מזג האוויר השתגע! סופות ברקים גורמות למאות שרפות בקליפורניה – מזג האוויר השתגע! האמנם? מזג האוויר השתגע? אולי אנחנו בני האדם השתגענו?
הנטייה שלנו בני האדם לראות את השורה התחתונה ולהטיל בה את חזות הכל. סופות למיניהן, שטפונות, שריפות, קרחונים נמסים, טמפרטורות קיצוניות, שנות בצורת ומה אנחנו רואים? את השורה התחתונה. רואים את התופעות החריגות במזג האוויר ופולטים את המשפט הפותר אותנו מאחריות: "מזג האוויר השתגע". מטילים את מלוא האחריות לתופעות הקיצוניות למזג האוויר. כאילו הוא בן אנוש שהשתבשה עליו דעתו. לא מתבוננים בתהליכים שהביאו למזג האוויר הזה. לא מפשפשים במעשינו. לא קמים על הרגליים האחוריות ואומרים: מהיום אנחנו לוקחים אחריות ומשנים.
והטבע? הוא הרי הרמוני, מדויק. הוא פועל בחוקים קבועים ומוגדרים. השמש תשקע בין הערביים ותזרח עם השחר. עונות השנה ירדפו זו אחר זו בסדר מוגדר מראש, ועוד כהנה וכהנה דוגמאות. אם משהו פתאום משתבש האשם הוא בנו, בבני האדם, שלא משתלבים בהרמוניה של הטבע, ולא נשמעים לחוקיו. אם תקפוץ מראש מגדל האייפל לא תתרסק לאדמה? ברור שכן! האם תאשים את מגדל אייפל? ברור שלא, זה הרי מגוחך.
את הטבע אנחנו מאשימים ללא בושה. מתנהגים בו ברגל גסה, בדיסהרמוניה קשה. מפרים את כל כלליו וחוקיו. גוזלים מהטבע הרבה יותר ממה שניתן, הרבה יותר ממה שמותר. הוא מצדו מוכן להעניק לנו הכל אך במידה הנכונה. אך לנו יש עיניים ענקיות, אנחנו רוצים עוד ועוד ועוד ולוקחים בלי חשבון ובכך גורמים אין ספור נזקים. צורכים המון, מייצרים זבל בכמויות, משליכים, מזהמים ומפרים את האיזון. משחררים לאוויר גזים רעילים שיוצרים באטמוספרה מצבים בלתי אפשריים המשבשים את הזרימה הטבעית. במו ידינו גורמים לתופעות של מזג אוויר שכל מטרתן לתקן את מה שאנחנו מקלקלים. אז מי באמת השתגע? מזג האוויר או אנחנו?

סגור לתגובות.