טיולי בלה בלה

לנסוע לאן שבאמת טוב

מה זאת אהבה?

כמה חקרו אותה, כתבו עליה, השתגעו ממנה, נלחמו בגינה ואפילו מתו על כבודה. מתי כספי כתב עליה: 'גן עדן די קטן וגבולו גיהנום. מלאכים עפים, אך כנפי השלג חרוכות, עיניים עייפות, אדומות. עוד נשיקה אחת, עד אובדן נשימה. כשהלב נשבר, הכאב מתוק העונג הוא מר'. כל אחד שניסה להגיד מה זו אהבה תמיד גילה שהיא כל כך הרבה דברים בו זמנית. סותרת את עצמה, לא ברורה, לא מובנת, אין לה הגדרה, היא בלתי ניתנת להסברה. כל אחד חווה אהבה בצורה אחרת. אף אהבה לא דומה לרעותה. גם אם תנסו להסביר למישהו מה זו אהבה, עד שלא מרגישים אותה, חווים אותה לא מצליחים להבין.

איזון ושלמות

יש הרבה סוגים של אהבה. אהבה ראשונה, אהבה רומנטית, אהבת הורים לילד אבל ישנה אהבה אחת שהיא אהבת אמת. קבלה מלמדת אותנו שיש רק אהבה אחת אמיתית – אהבה חלוטה ללא תנאי. כאשר אנחנו אוהבים משהו או מישהו, אנחנו אוהבים אותו בגלל התחושה שהוא גורם לנו להרגיש כך שבעצם, כשאנחנו אוהבים מישהו זו עדיין אהבה עצמית. קבלה מדברת על אהבה אלטרואיסטית – לאהוב מישהו גם אם הוא שונה ממני, גם אם הוא אחר, גם אם הוא חושב אחרת, מתנהג אחת, מתנהל אחרת, מדבר אחרת – פשוט אחר. רק כשאנחנו מגיעים לאהבה כזו שאנחנו אוהבים אדם רק מעצם היותו אדם – חלק מהבריאה, חלק מהבורא, אנחנו מרגישים את האהבה האמיתי הנצחית שממלאה אותנו בתענוג ואושר אין סופיים.

אהבה כזו היא אהבה קשה מאוד להשגה. קשה לנו מאוד לאהוב את מה שאנחנו לא מתחברים אליו. האגו שלנו עוצר בעדנו. כאילו חיינו תלויים בזה. האגו מעדיף שנחייה בשנאה כלפי האחר כי זה הטבע שלו. הרבה יותר קשה לאהוב מלשנוא. אני למדתי בחיים שאיפה שקשה שם נמצאת התשובה. אם נהיה מספיק חזקים באמונה שאהבה היא התשובה, אם לא נכנע לאגו שלנו ששולט בנו נוכל להתעלות מעליו ולהגיע לתענוג הנצחי – אהבה חלוטה ללא תנאים. נוכל לאהוב את הבריאה כפי שהבורא אוהב אותה.

סגור לתגובות.