טיולי בלה בלה

לנסוע לאן שבאמת טוב

דצמבר 8, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על חדשות בכל נושא האופציות לעובדים

חדשות בכל נושא האופציות לעובדים

מאז ומתמיד עובדים קיבלו תמריצים שונים, בעבר הרחוק ובמדינות שונות התמריצים התחלפו מחפיסת סיגריות ועד לאחוז מרווחי החברה. בשנים האחרונות צצו במשק הישראלי עשרות אם לא מאות של חברות סטארט אפ שונות, חלקן מתעסקות בתחום הסייבר ואבטחת המידע, חלקן בתחום ניהול המידע וחלק לא קטן לוקחות חלק בתחומים הגיימיינג ועוד תחומים שונים. הטרנד שהולך וצובר תאוצה בדיוק כמו כמות החברות השונות הוא תמריץ בדמותן של אופציות לעובדים של מניות החברה. טרנד זה מתפרס החל מאופציות שניתן לקנות לאחר מועד מסוים או לאחר הנפקה של החברה, אך בנוסף אל כך גם סיבות ואופציות נוספות.

היטלי מס

בכל הקשור למס בגין מימוש אופציות ישנם כמה נהלים שחשוב מאוד להכיר, אחרת שיעור המס שיוטל על העובד הנהנה מאופציות יהיה גבוה. כיום אחוז המס הנהוג על אופציות של עובדי הייטק(בעיקר) עומד על כ25%, אך יש לזכור כי גובה מס זה הינו חלק מסעיף 102 המאפשר לעובדי הייטק להנות מאופציות אלו כל עוד והם עומדים בכמה תנאים.

 • בלי יועצים
  עובדים שאינם מוגדרים כעובדי החברה, למשל כמו יועצים או נותני שירות שונים אינם נכללים בסעיף 102 ועל כן במימוש אופציות ישלמו את אחוז המס המירבי  (40%) חשוב לזכור כי הצגת חשבונית בגין עבודה/מתן שירות איננה נכללת בקיזוז המס.
 • משרה חלקית וחצי משרה
  עובדים שאינם מוגדרים כעובדים ב"משרה מלאה" או עובדים שעובדים פחות מ50% משרה עלולים לשלם גם כן תשלום מס מירבי, על כן יש להיוועץ עם רואה חשבון.
 • תוכנית ידעה
  בכדי שהאופציות יוכלו להתאים על פי סעיף 102 לחוק המס, על החברה להגיש את תוכנית האופציות מראש לרשות המיסים, אחרת עובדי החברה שיממשו את האופציות ישלמו מס מעל ל40%.

עוד מהתוכנית

במידה ובעלי השליטה במניות מבקשים לממש את האופציות כמו שאר עובדי החברה, יצטרכו לשלם אחוז מס שולי גבוה(40%) במידה והינם מסווגים כאנשי השליטה בחברה או שבבעלותם 10% מסך המניות או יותר.
בנוסף לכך חשוב לדעת כי אופציות שמועד תוקפן מותנה ב"אקזיט" או עם סיום תקופה, איננו נכלל בסעיף 102 והיה מחויב גם כן במס שולי.

אוקטובר 25, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על הלוואה בכרטיס אשראי לשם השקעה – האם זה משתלם?

הלוואה בכרטיס אשראי לשם השקעה – האם זה משתלם?

בעשור האחרון חברות האשראי הגדילו את אופי השימוש בכרטיסי האשראי השלנו. יחד איתן הצטרפו גם הבנקים למסלולים אלו, והם מציעים מגוון מסלולים שונים להלוואות דרך כרטיס האשראי. הלוואות אלו תוכלו למצוא החל מבנקים כמו דיסקונט, בנק לאומי, פועלים ועד לחברות אשראי כמו "מקס", "כאל", "אמריקן אקספרס" ועוד מגוונת חברות אשראי כאלו ואחרות. השימוש בהלוואות דרך כרטיסי אשראי הינו דבר משתנה, ישנם לווים המעדיפים למממן קניית מוצרים חשמליים עם הלוואות אלו ויש כאלו הבוחרים לבצע שיפוץ או אפילו לממן טיפול רפואי. אבל יחד עם התנאים המשתנים ומגוון האפשרויות, נשאלת השאלה האם משתלם לקחת הלוואה בכרטיס אשראי לשם השקעה?

תנאים להלוואה בכרטיס אשראי

יחד עם הלוואות חדשות שניתן לקחת מחברות האשראי השונות, בשנים האחרונות גם התנאים לקבלת הלוואות אלו השתנו. בראשית השינוי עמד חוק "דירוג האשראי" שעד לשנת 2019 היה חוק שהורה על אגירת מידע שלילי של לקוחות הבנקים, מידע זה הכיל צווי עיכול, חריגה בחשבון, פשיטות רגל ועוד. אך בשנת 2019 החוק החדש מאגד בתוכו מידע חיובי ומידע שלילי, כך בעצם בנק ישראל אחראי על מאגרי מידע רלוונטיים עבור כל אזרח. מאגרים אלו נתונים לשימושן של לשכות האשראי, אשר מבצעות דירוגים מפורטים בנוגע להתנהלות הפיננסית של האזרחים כאשר בסופן נקבעים התנאים להלוואה כמו גודל הריבית, זמני החזר וכו.

הלוואה בכרטיס אשראי להשקעה

השימושים בהלוואות דרך כרטיס אשראי כמו שציינו הן בהחלט מגוונות, יחד איתם גם התנאים להלוואות אלו יכולים להיות משתנים בהתאם לשימוש האשראי שלכם. אך האם הלוואה כזו יכולה להיות רלוונטית עבור השקעה? ובכן אנו צריכים לשאול כמה שאלות, כאשר הראשונה היא מה היא מטרת ההשקעה? האם סכום ההלוואה שנבקש רק "ישלים" את הסכום שאנו צריכים? או שמא זה הוא סכום שיכול להיות התחלתי?  יחד עם אלו כמובן שיש לחשב את סך ההלוואה החודשי ולהבין, האם ההשקעה שלנו תוכל לכסות את ההחזר במהלך החצי שנה עד חצי שנה הראשונה?  שאלות אלו הינן קריטיות מכיוון שהלוואה דרך כרטיס אשראי אמנם אינה נכללת בסך ההורדות של העובר ושב, אך עדיין חשוב לזכור כי לבסוף אנו משלמים עליהן.

ספטמבר 5, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על ערבות הדדית בחברה הישראלית

ערבות הדדית בחברה הישראלית

"אדם לאדם זאב" – משפט אשר רובנו מכירים. החברה המודרנית וגם ביהדות המקראית מתייחסים למושג של "ערבות הדדית". בסופו של דבר האדם חיי בחברה בה הוא צריך להתחשב באנשים הסובבים אותו במידת התחשבות שונה ממעגל למעגל חברתי. יש את האנשים הקרובים אלינו בהם אנו צריכים להתחשב באופן יום יומי ולהתנהל מולם. יש את בני משפחתנו אשר אנחנו צריכים לרוב להיות אחראים על איכות חייהם בהתחשבות בינינו, ובמקרה של ילדים, אנחנו אחראים באופן כמעט בלעדי על איכות חייהם.

אז מה היא בעצם ערבות הדדית ולשם מה אנחנו צריכים אותה בחיינו? האם היא חיונית על מנת שנוכל לנהל חיים תקינים או שמה מדובר בנושא שאינו הכרחי? ערבות הדדית היא האחריות של הקהילה והאנשים הפרטיים כלפי כל אחד מחבריה וכלפי אחד לשני. הערבות על פי בני ברוך, מתבטאת לא רק באחריות של הקהילה כלפי פרטיה אלא גם באחריות של הפרטים כלפי הקהילה הכוללת. 

ביהדות ישנה התייחסות לערבות הדדית באופן מפורש על ידי חז"ל בהקשר של ישראל והעם היהודי – כל עם ישראל ערבים זה לזה. המשמעות המקורית של חז"ל היא שכל יהודי נושא אחריות כלפי ההבטחה כי חברו יקיים את תרי"ג המצוות המצופות ממנו. בעת המודרנית והחדשה המונח של ערבות הדדית מתייחסת לכך שכל יהודי או אדם אחראי כלפי הרווחה והשלמות של חברו. כמובן שהמונח מתייחס גם לדאגה ואכפתיות של המין האנושי ככלל ולא רק על העם היהודי בפרט. ערבות הדדית נמצאת בכל מקום ובכל דת וניתן לראות התייחסות לכך גם בנצרות ובאיסלם. בנוסף, ניתן לראות קווים חברתיים כלליים אשר מתייחסים לאכפתיות ודאגה בקרב כל חברי האוכלוסייה ללא קשר לדתם. מדובר במערך אמונות אשר מתייחס לרווחה של חברה.

אוגוסט 8, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על שאיבת שומן – האם אפשר לשמור על משקל הגוף החדש לאחר מכן?

שאיבת שומן – האם אפשר לשמור על משקל הגוף החדש לאחר מכן?

הגוף שלנו מושפע בצורה כמעט ישירה על כל דבר שאנחנו צורכים, החל משתייה מתוקה ועד לכמות המים או השומן הרווי שאנו מכניסים אליו. כל אלו עתידים להשפיע על גודל החולצה, מכנס והחזיה שלנו,  אך עם פעילות ספורטיבית מאוזנת ושתיית מים ברמה סבירה דרך אכילה מאוזנת. תוכלו לשמור על מספרי החולצה שלכם ושאר הבגדים. אך לעיתים היווצרויות של תאי שומן באזורים בגוף כמו ירכיים, מותנים, בטן וכדומה לא מגיבים אל פעילות ספורטיבית רצויה או לאכילה נכונה. במקרים שכאלו במרבית הפעמים יהיה עדיף לבצע שאיבת שומן מאותם האזורים, וכיום תוכלו לעשות זאת במגוון דרכים וצורות. אך האם אפשר לשמור על משקל הגוף לאחר שאיבת השומן?

שאיבת שומן – כל הדרכים

 • מסורתית
  הליך זה מתבצע תחת הרדמה מלאה ומקומית אם הניתוח מתמקד באזור אחד, ונעשה על ידי שאיבה של שומנים בעזרת מחט הנקרא "קנולה" ובהליך זה תוכלו לאבד עד כ8 ליטרים של שומן.
  זמן החלמה מהליך זה נע בין שלושה לארבע שבועות.
 • רטט
  שיטה זו מתבססת על ההליך המסורתי ובו מוחדרים מחטי "הקנולה" אך הפעם מתווסף רטט אל אותם מחטים, מה שעוזר לפרק את תאי השומן בצורה אפקטיבית יותר ובזמן קצר יותר.
 • רדיו
  אחת מן השיטות החדשות בתחום שאיבת השומן היא פירוק השומן על ידי גלי רדיו עוד לפני החדרת המחטים, כך בעצם גלי הרדיו מצליחים לפרק את תאי השומן ולגרום ליציאה קלה שלהם בזמן השאיבה. חשוב לדעת כי הליך התחממות של האזור נעשה בצורה מבוקרת, ובזמן הטיפול הוא אף מעודד חידוש של תאי הקולגן ואלסיטין
 • לייזר
  חידוש ישן/חדש בעולם הקוסמטיקה ורפואת העור אשר לפני הליך השאיבה, ובדומה לגלי הרדיו מופעלת קרן לייזר על אזור המבוקש וממיסה את השומן וגורמת ליציאה מהירה של השומן ובצורה מדויקת יותר.

איך לשמור על המשקל?

כל טיפול קוסמטי או כירורגי אשר משפיע אל משקל הגוף שלנו, מצריך מאיתנו גם לא מעט עבודה על מנת שנוכל לשמור על המשקל החדש שלנו. ההיבטים שעליהם יש לשים דגש הוא בראש ובראשונה תפריט מסודר, עם לא מעט סיבים תזונתיים ופירות וירוקת על מנת לשמר על תהליכי עיכול בריאים לגוף. יחד עם תפריט מגוון ועשיר, חשוב גם לשמור על אורח חיים בריא הכולל ספורט נכון ומנוחה.

יוני 17, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על טיפים להשתלת עצם בלסת התחתונה

טיפים להשתלת עצם בלסת התחתונה

לא מעטים מהמטופלים שזקוקים להליך הבראה של השיניים, מוצאים עצמם נכנסים אל הליך של עקירה והחלפה של השן בשתל. אך בהליך זה ישנם לא מעט קשיים היכולים להתלוות בדרך כשהראשון מביניהם והעיקרי הוא מחסור עצם באזור שבו בוצעה העקירה. הליך זה יכול לגבות מכם לא מעט זמן מהרג שבו התבצעה העקירה ועד לרגע שבו השן הרקובה התחלפה בשן בשתל חדש. ועל מנת שתוכלו להגיע אל הרופא שלכם מוכנים עם מידע שיעזור לכם גם להחליט נכון, המאמר הבא הוא בדיוק עבורכם.

בבדיקות הראה לי הרופא כי אין לי מספיק עצם, האם שווה לחכות?

על מנת להגיע מספיק מוכנים לניתוח השתלת עצם בלסת התחתונה חשוב לא לדחות את הטיפול, מכיוון שהעצם אמורה לסגת בצורה טבעית לאחר עקירת השן. לכן מתן מענה מהיר לאחר העקירה יחסוך לכם זמן ואולי גם עצם.

האם יש דברים שאוכל לעשות על מנת זמן ההחלמה מתקצר?

אחד הדברים שתוכלו לעשות הוא לא רק שמירה על הגיינת הפה, אלא גם הפסקה של עישון. הפסקה כזו תוכל לעזור גם להליך הכירוגי של השתלת העצם וגם לצמצם את זמן ההחלמה שלכם

האם ישנם טיפולים מקדימים שיכולים לעזור?

להליך מסוג זה ישנם כמה פעולות שעדיף שתעשו, אחד מהם הוא טיפול אצל שיננית על מנת שתוכל לנקות את הפה מאבנים ושאריות. כך תוכלו להגיע "נקים" עד כמה שניתן להליך זה.

הרדמה מקומית או מלאה?

אל שני סוגי ההרדמה האלו יש יתרונות ברורים, אך העדפה היא כמובן להרדמה מקומית. אך לאלו מכם הסובלים מחרדת הטיפול הדנטלי, תוכלו להיעזר בהרדמה כללית בכדי שתעברו את ההליך ללא כל חשש.

איזה סוג של עצם לבחור?

כיום ישנם לא מעט פתרונות עבור שתל עצם, חלקם מיושמים כדוגמת עצם של  חיה וחלקם נעשים גם מהשן עצמה שנעקרה.

האם יש דרכים לעקוף את ההליך?

ישנם כיום לא מעט סוגים של שתלים אשר יכולים לבצע את העבודה במקום השתלה של עצם, שתלים אלו נקראים "שתלים קצרים".

כמה זמן יש לנוח לאחר ההליך?

זמן ההחלמה והמשך טיפול נע בין שלושה עד ארבעה חודשים, עם זאת יש להימנע מכל פעילות ספורטיבית במשך שבועיים יחד עם מניעה משתייה של משקאות חמים ואוכל חם.

מאי 21, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על להזדקן בכבוד

להזדקן בכבוד

מה פירוש להזדקן בכבוד? האם זה להזדקן ברווחה כלכלית? האם זה להזדקן עם משפחה וידידים שעוטפים אותי באהבה? או שניהם כאחד.

ברור שלא כולם מגיעים לגיל זקנה במצב זהה. יש מי שצבר לעצמו כל חייו משפחה וחברים באצבעון ויש מי שצבר בדלי, וכמו כן ברכוש והון היכולים לסייע בעת זקנה. אך מה מותר האחד מהשני בעת זקנה? איך התכונן האחד איך התכונן האחר לימות הזקנה? איך טרח בערב שבת ואיך יעלה על יצועו בימי זקנתו? ומה אחריות המדינה להזדקנות אזרחיה בכבוד? ומה אחריות המשפחה? אני סבורה שגם לאדם, גם למדינה, גם למשפחה, אחריות לכבוד זקנת האדם. ולמה כוונתי? המדינה חייבת לדאוג לאזרחיה שכל חייהם חיו במדינה. יש לה מחויבות כלפיהם. הלא הם עבדו, השתתפו בכלכלת המדינה, הפרישו ביטוח לאומי ממשכורתם, אפשרו במיסים ששולמו לבנות, להקים ולפתח את המדינה, שירותים ציבוריים, מבנים ציבוריים, משרדי ממשלה ומנהל, כבישים, מפעלי תרבות ופנאי, בקיצור, בהיותם אזרחי המדינה הם נטלו חלק פעיל בהקמתה ובתפעולה וכעת תור המדינה להוקיר תודה ולהשיב להם כגמולם. אחריות המדינה לדאוג לותיקיה לפחות למינימום ההכרחי לקיום מכובד, שיוכלו לרכוש לעצמם מזון, כסות, שיתגוררו בדיור סביר, שיקבלו במידת הצורך שירותים רפואיים מתקדמים, תרופות, כל מה שנחוץ לאדם על מנת להתקיים בבריאות וברווחה. גם עיסוקים לשעות הפנאי על המדינה לספק לאזרחים הותיקים שלה. בשנים האחרונות משמח לראות שהמדינה משקיעה ברחבי היישובים והערים השונות במבנים המיועדים במיוחד לאוכלוסיית האזרחים הותיקים. במקומות האלו נערכים חוגים, הרצאות, משחקים, חגים, שירה בציבור ולמעשה מתקיימת בהם פעילות ענפה ומגוונת והם מאפשרים מפגש חברתי נעים ומקום ליצירת קשרים חברתיים עבור בני הגיל השלישי. לצערנו מגיפת הקורונה בלמה את הפעילות במקומות הללו ואת מקומם תפסו מפגשים וירטואליים אשר מספקים מענה זמני, אך אני מקווה שמצב זה יחלוף והמרכזים הללו יפתחו מחדש ויעניקו לאזרחים הותיקים מסגרת חברתית ומקום מפגש פיזי.

יחד עם חובת המדינה לאזרחיה הותיקים, גם על האדם הפרטי לדאוג לעצמו לעיתות זקנה, כמו שהסביר לי פעם ערן שיוביץ. לחסוך לזמנים שיזדקק לפרוטה, לבטח עצמו בביטוחים שונים בעוד מועד לימים שיזדקק לסיוע, להיות אזרח שנותן מעצמו לזולת כל עוד כוחו במותניו כדי שאף הוא, בתורו, לכשיתבגר, יקבל סיוע, אוזן קשבת ותמיכה. יחד עם חובת הפרט והמדינה לרווחת האזרחים הותיקים, למשפחה תפקיד חשוב ביותר לאפשר לבן משפחתם  לחיות בכבוד. הנכדים המבקרים אצל סבתא וסבתא משמחים אותם ומרוממים את מצב רוחם, מחובתם של הילדים להתעניין, להיות זמינים בשביל הוריהם,  לבקרם, לתמוך בהם, לדאוג לבריאותם, לגלות סבלנות ורצון טוב ובמידת הצורך לסייע להם כלכלית.  יודעים אנו שקשרים משפחתיים וחברתיים טובים בין בני אדם גורמים לשמחה ולהרגשת שייכות ומסייעים לבריאות איתנה ולאיזון בכל היבטי החיים.

אפריל 27, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על השקעות נדלן בפלורידה 2021

השקעות נדלן בפלורידה 2021

חוף בפלורידה
חוף בפלורידה

למרות משבר הקורונה ולמרות כל התחזיות השחורות – משקיעי נדל"ן ממשיכים להאמין ולאהוב את פלורידה ולהשקיע בה. אורלנדו, טמפה, ג'קסונוויל הן בין הערים הטובות ביותר להשקיע בהן בשנת 2021 על פי מדדים רבים: ערך הבתים, הצמיחה בערך הבתים, ההחזר על התשואה מהשכרה והביקוש לנכסים להשכרה. מדובר באחד משווקי הנדל"ן החמים ביותר בארצות הברית למרות הפגיעה בתיירות (פלורידה היא אחת מיעדי התיירות החזקים ביותר בשל מזג האוויר ופארקי השעשועים). יתכן והסיבה לכך היא כי חברות בינלאומיות רבות פתחו את המטות המרכזיים שלהם במדינה בשנים האחרונות (19 מחברות הפורצ'ן 500 לדוגמא) מה שאפשר לכלכלה המקומית לשרוד גם עם הרבה פחות תיירים. הגידול באוכלוסייה צפוי להמשיך ומדובר על קרוב לשבע מאות אלף תושבים שאמורים להצטרף לאוכלוסיית המדינה בשנתיים הקרובות וזאת למרות שפלורידה מאופיינת באוכלוסיית פנסיונרים גדולה שמגיעה אל המדינה כדי לפרוש ושנפגעה קשות מהקורונה.

סיבה עיקרית נוספת שמעודדת השקעות נדל"ן בפלורידה היא הגידול באוכלוסיה הפך את פלורידה למדינה השלישית בארצות הברית בקצב הגדילה שלה אשר מתבטא בגידול של כ1.53% בריבית השנתית על ההחזרים על הנכסים. הלשכה למסחר בפלורידה מדווחת שעד 2030 האוכלוסיה יכולה לעמוד כבר על 26 מיליון תושבים שזה יותר ממספר התושבים באוסטרליה. האזורים המרכזיים בפלורידה הם מיאמי, פורט לורדייל, פאלם ביץ וגם האזורים של טמפה ופיטסבורג ואורלנו וקיסימי. האזור הרביעי והמתפתח מאוד הוא ג'קסנוויל שבו גם לא מעט ישראלים אוהבים להשקיע.

הגידול באוכלוסיה מגיע לצד גידול בכלכלה וביקוש למשרות שממשיך לעלות בקצב קבוע לצד דירוג המדינה כאחת הנוחות לעשות בה עסקים. לא מעט מוסדות כלכליים וכלי תקשורת רואים בפלורידה הצלחה כלכלית של ממש עם אחוז אבטלה שעומד על רק קצת יותר מ6% ותשתיות נהדרות של תחבורה, ייצור ומסחר.

שוק הנדל"ן בפלורידה: המחיר החציוני של נכס בפלורידה עומד על קצת יותר מרבע מיליון דולר נכון לדצמבר 2020, מדובר בגידול של כ8% בשנה האחרונה וגידול של 38% בחמש השנים האחרונות. המחירים של בתים פרטיים עלו ב21% בשנה האחרונה ונמצאים בעלייה מתמדת כבר 108 חודשים. השוק מאופיין גם בביקוש יציב לנכסים לשכירות ומחיר השכירות הממוצע עומד על קרוב לאלף שמונה מאות דולר בחודש או $1.35 למטר רבוע. מחירי השכירות בפלורידה גבוהים ב8.5% מהממוצע הארצי וב18% יותר אם משווים לא את השכירות לנכס אלא את השכירות למ"ר. דירת סטודיו תושכר בכאלף ארבע מאות דולר בחודש בחלק מהמוקמות ובית עם ארבעה חדרי שינה בכארבע אלף דולר בחודש. כמובן שמדובר על ממוצע ויש בפלורידה אזורים יוקרתיים מאוד ותיירותיים מאוד לצד אזורים פשוטים ויומיומיים יותר ולכן חשוב לבחון כל אזור לגופו. 34% מהנכסים כיום בפלורידה מושכרים והיתר מאוכלסים בבעלי הנכס. האזורים עם מחירי השכירות הגבוהים יותר כוללים את סאוות'ווסט ראנצ'ס, קיי ביסקן, פארקלנד וסרף סייד.

מרץ 22, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על פרנסה בכבוד

פרנסה בכבוד

לגור בשכירות כל החיים, למרות שעובדים כמו חמור?  המחשבה שאלפי שקלים הולכים לבעל הבית מדי שנה מעוררת תסכול לא קטן. המחשבה שבעלי יוצא לעבוד לפעמים בשעות הלילה המאוחרות וחוזר הביתה בשעות הלילה המאוחרות מתסכל כפליים! עבדים ללא ספק היינו ועדיין נשארנו, מן כדור שלג שהולך ומתגלגל, גדל וגדל. אבל לאן הוא מתגלגל? 

אנחנו למעשה מסתובבים סביב עצמנו ולא באמת עוצרים לרגע לשאול לאן כל זה הולך? מדוע אני עובד כמו חמור כל היום, כדי לסיים את החודש בקושי, עם לשון בחוץ וחובות בבנק? בנוסף נתקע בפקק באורך הגלות לפחות פעמיים ביום, ואם ארצה להתחכם ולעקוף את הפקקים, עלי לצאת עם אור השחר ולחזור עם צאת הלבנה. פשוט מתסכל. 

רובנו הגדול מתוסכלים אפילו יותר לאור השנה האחרונה שהביאה עמה עצירה כמעט מוחלטת של המשק. אנשים איבדו את מקום עבודתם, נאלצו לסגור חנויות, מסעדות ובאמת הלב יוצא אליהם. יחד עם זאת היה המון זמן לחישוב מסלול מחדש, כי לפתע  המירוץ נרגע, הלחץ פחת. התחושה של להיות בבית, עם המשפחה האהובה הפכה להיות ממכרת. 

למה בעצם התגעגענו בשנה החולפת?  לחיי העבדות? לתחושה שאנחנו בעצם לא חופשיים לעשות מה שבא לנו? כנראה אנחנו לא חופשיים כלל, גם אם אנו נוטים לחשוב כך. כלואים בתוך הכלא של עצמנו, רודפים אחרי החופש בכאילו, במחשבה שאם ארוויח יותר אהיה חופשי יותר. עוד חופשות, עוד בגדים, מסעדות, בילויים, חיים על פסגת האולימפוס. 

האמנם? אולי הקורונה הביאה איתה מתנה שעדיין לא גלויה לעינינו. אולי הקורונה הביאה עמה מסר לאנושות כולה. אולי האור מהבהב עדיין ואנחנו עיוורים מלראות שפרנסה בכבוד לא צריכה להיות תלויה בשמונה או עשר שעות עבודה ביום. פרנסה בכבוד לא צריכה להיות תלויה במשכורת שמנה ותארי כבוד. 

איזה דבר נפלא זה יהיה כשנבין שכל אחד ראוי לעבוד במשרה, להרוויח טוב כדי להתחיל ולסיים את החודש בכבוד, ללא צורך לעבוד כמו חמור עם כמיהה עזה להשאיר זמן איכות למשפחה, לחברים, לקהילה כולה. 

פברואר 17, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על בניית תוכנית עסקית עבור חברות בתחום מדעי החיים

בניית תוכנית עסקית עבור חברות בתחום מדעי החיים

תחום מדעי החיים הישראלי עומד בעשור הקרוב בפני פריצת דרך ועתיד להפוך לראש החץ של כלכלת ישראל. עם זאת, בישראל, כמו בעולם כולו, מתאפיין התחום בהיעדר מימון והשקעות. לא פעם נדרשת ביצוע בניית תוכנית עסקית שמותאמת לתחום מדעי החיים.

 חבילת שירותים לחברות בתעשיית מדעי החיים

לחברות קטנות אין לעתים יכולות פיננסיות ו/או תפעוליות עצמאיות המאפשרות ביצוע תהליך מחקר ופיתוח מלא; כל שכן, למסחר בהמשך דרכן את הטכנולוגיה ו/או התרופה. לפיכך תולות חברות אלה תקווה בהצלחת ההתקדמות בשלבים הראשונים של המחקר שעשויה להוביל להתעניינות מצידם של גופים גדולים – חברות ביוטכנולוגיה גדולות וחברות תרופות – המסוגלים להמשיך ולסיים את תהליך המו"פ, ובו בעת להעניק פלטפורמה תפעולית, מסחרית ושיווקית נדרשת למסחור הטכנולוגיה ו/או התרופה. פיתרון חלופי הוא הזרמת הון מצדם של משקיעים. בשני המקרים נדרשת בניית תוכנית עסקית נכונה שלוקחת בחשבון את כל הסיכויים והסיכונים הטמונים בתחום מדעי החיים.

בניית תוכנית עסקית לחברות בתעשיית מדעי החיים כוללת מגוון פתרונות הכוללת, בין היתר, את הנושאים הבאים:

 • הערכת פוטנציאל הטכנולוגיה ובניית מודל עסקי. שיערוך הפוטנציאל הכלכלי של ה-IP הוא כאמור שלב הכרחי בהליך קבלת ההחלטות של חברה טכנולוגית, ובמיוחד, בעת תהליכי בדיקת כדאיות, הסכמי שיתוף פעולה, מיזוגים ורכישות, גיוס הון, הסכמי מסחור טכנולוגיה, IPO. בניגוד תוכניות עסקיות בחברות מסורתיות, בתחום מדעי חיים, תוכנית עסקית מושתתת על הנחות יסוד וטכניקות שונות לחלוטין. פרט להכרות מעמיקה עם מודלים ייחודיים כגון עצי החלטה ואופציות ריאליות, קיימת חשיבות רבה לניסיון ולהבנת התחום בו פועלת החברה.
 • ליווי הסכם שיתוף הפעולה בתהליך המו"פ, ייצור המוצר או בשלב השיווק וההפצה. שימוש ביתרונות פיננסיים תפעוליים ופריסה שיווקית של גופים גדולים להמשך תהליך מחקר ופיתוח של הטכנולוגיה הייחודית שברשות החברה הקטנה או/ו יצור המוצר או/ו שיווק והפצתו. במקרה דנן עלויות המשך הפיתוח ייצור או שיווק והפצה חלות על חברת התרופות/ביוטכנולוגיה גדולות שמבחינתן מנצלות את יתרונות לגודל. מנגד, מקבלת החברה בעלת הטכנולוגיה תמורה עם התקדמות והצלחת הפרויקט המבוסס טכנולוגיה. סוג התמורה וסוגי התקשרות בין הגופים תלויים, פרט לפוטנציאל מסחרי, בגורמים רבים אחרים כגון: חדשנות, שלב בחיי הפיתוח, אישורים מרשויות הבריאות הרלוונטיות, סינרגיה פנימית שרואה חברת התרופות, איכות הטכנולוגיה, קשיים רגולטורים, הגנה משפטית  ועוד. 

ינואר 12, 2021
מאת חלי
סגור לתגובות על מה ההבדל בין חברת בניה לחברה יזמית?

מה ההבדל בין חברת בניה לחברה יזמית?

עד שנות התשעים רוב קבלנים במדינת ישראל היו גם היזמים, הם היו אחראים על מציאת השטח וביצוע סקירה שלו אם הוא בכלל שווה את הבניה וגם את הבניה עצמה, החל מפועלים כלים חומרים וכו. אך עם השנים וריבוי הכלים שהתווספו אל עולם הבניה, נשחקו הקבלנים תחת כל הכובעים שלבשו והחלו אט אט לאבד את הכוח הכלכלי שלהם אל מול השחקניות הגדולות יותר. כך בתוך הריק הזה נוצרו היזמים שחלק מהם היו קבלנים לשעבר וחלק מהם אנשים בעלי ממון אשר משקיעים את הכסף שלהם ביזמות נדלנית. במאמר הבא ננסה לעשות קצת יותר סדר בין השתיים. אז מה ההבדל בין חברת בנייה לחברה יזמית?

יזמים

תחשבו על יזם על מישהו שמחפש להשקיע במניה, לרוב הוא יצא ללמוד את הדברים ירכוש את הכלים את הידע ואת הכסף להשקעה. כך כמעט בכל שוק אליו תרצו להכנס ולהשקיע בו הדבר נכון גם ליזמים. מכיוון שיזמות נדלנית כוללת בתוכה ניהול פרויקטים אל מול קבלני בניה, קבלני משנה, יח"צ, אישורי בניה ועוד.  בעצם מה שהיזם עושה הוא בעצם קונה את השטח ואחראי על הפיתוח שלו, הדבר לא מצריך ממנו דבר מלבד השכרה של הגופים האחראים להקמת הנכס, החל מהאדריכל ועד לקבלני הבניה שיתנו לו את המענה הפיזי.

חברת בניה

ישנם לא מעט חברות בניה המתמזגות אל תוך חברות יזמות ויזמים, אך עדיין ההבדל בין השתיים הוא שונה. כך שחברת בניה תדע לתת את כל המענה ולעיתים גם בתחום האדריכלי ולא רק ההנדסי, אך עיקר ההתעסקות של חברת הבניה היא הקמת הנכס, לעיתים מהשלד ועד לחיפויים ולעיתים תחלק את העבודה תחת קבלן משנה. כל אלו בעצם משאירים את הפרויקט כמעט כולו תלוי בחברת הבניה כמו לדוגמא דירות למכירה של יוסי אברהמי שהן דירות שנקנות מחברת בניה למעשה, בפרויקט שבו הייזום יכול להיות שלה או של חברה אחרת.

סיכום

עד קרוב לשלושים שנה יזמים וקבלנים היו ישות אחת, אך עם השנים גברו יזמי הנדלן שונים שהוקמו חברות יזמות רבות. כיום ההבדל בין השתיים הוא תהומי, כמובן שכאשר תיגשו לבצע עסקה מזים זכרו לבדוק את הניסיון במבנים קודמים, את ההון העצמי ואת הרקע הבנקאי.

אם תרצו גם לבדוק אחר חברת הבניה, תוכלו לעשות בעזרת תעודת רישיון של בוגר קורס קבלנים ובעל ניסיון של חמש שנים.