טיולי בלה בלה

לנסוע לאן שבאמת טוב

למידה מקוונת

בחסות הקורונה, בהרבה מערכות עלו וצפו הנגעים והכשלים המרובים. לא שלא ידענו על כך לפני הקורונה, אך תקופת הקורונה העמידה את כל הבעיות מולנו, כמראה מגדילה, ואי אפשר יותר להסיט את המבט ולומר זה לא קיים. כל מה שלא הצליח גם לפני הקורונה, אבל טואטא מתחת לשטיח והוסתר, לא יכול עוד בעידן הקורונה להיות מוסתר. מערכת הטבע מציפה כל הטעון תיקון כדי שנתקן אותו.

 אחת המערכות הקלוקלות ביותר היא מערכת החינוך, שהפכה למערכת של ציונים וזנחה את הקשרים החברתיים ואת החינוך המתנוסס בשמה "מערכת החינוך". זו מערכת שיותר מכל המערכות, קפאה על מקומה ולא התקדמה כמעט מאז שנפתחה. כעת בעידן הקורונה, ניתנה ההזדמנות, ויש הדרישה מהטבע שנתקן אותה. אך ראשי מערכת החינוך לא רואים, לא שומעים, מתעלמים, ומנסים להשאירה כפי שהייתה. הם מנסים להעתיק את הלמידה הכיתתית, שגם היא סבלה משממה וחוסר עניין, לזום, ולא מבינים למה התלמידים, מצביעים בלחיצת מקש, ונעלמים מאחורי מסך חשוך ללא תמונה. המורים, שבאמת עובדים קשה יותר אפילו מבעבר, מוצאים את עצמם מלמדים ריבועים שחורים וריקים.

במאה האחרונה הטכנולוגיה התפתחה, קפצה קדימה לאי שם, אך מערכת החינוך, לצערנו, לא השכילה להשתלב עם הקפיצה, ולהשתמש בטכנולוגיה ללמידה מקוונת משמעותית, שבצידה חינוך לערכים וליחסים חברתיים נאותים.אני רוצה להציע שדרוג של המערכת המקוונת. הרי יש נושאי ליבה קבועים שהתלמידים צריכים לרכוש. אני מציעה שאדריכלי המערכת יגייסו מומחים מתחומי דעת שונים: מומחים במערכות טכנולוגיות, מומחים בתכני הליבה, מומחים בקולנוע, מומחים בפדגוגיה ודידקטיקה, מומחים במישחוק. יאספו אותם יחדיו לסיעור מוחות, ולעבודה משותפת כדי להוציא מתחת ידם סרטוני לימוד מקצועיים, מסקרנים, מאתגרים, משולבי משחקים מהנים. את הסרטונים הללו יפיצו בין כל המורים, ובמקום שמורה תעמוד מול כיתה של ריבועים שחורים, ותלמד תוכן מסוים בצורה שאינה מותאמת למסך, היא תפעיל סרטון של יחידת לימוד, שמושכת תלמידים. אחרי הסרטון, יהיה לייב של שאלות תלמידים שצפו במהלך הצפייה, סיעור מוחות של תלמידים למתן מענה על השאלות, או מתן תשובות של מורה מומחה. כך את כל הלימוד המידעי יהיה אפשר לבצע באופן מקוון מרתק ומושך תלמידים.

יחד עם יחידות התוכן בצורה מקצוענית, צריך לתת משקל נכבד לצד החברתי חינוכי. תלמידים יגיעו לביה"ס למפגשים חברתיים – חינוכיים שיהיו מושקעים במחשבה, במקצועיות, במומחי תוכן, מומחים בחוקי הטבע, מומחי נפש הילד, ונפש הילדה. במפגשים אלה יעסקו בבניית מערכות יחסים מיטביות, של דאגה הדדית וערבות הדדית בחברת התלמידים. יהיו אלה מפגשים, שיכשירו את התלמידים להיות בוגרים הדואגים לסביבתם הקרובה והרחוקה. בוגרים המכירים את מערכת הטבע ופועלים עמה בהרמוניה.

סגור לתגובות.